Об`єктивний інформаційний канал
для професіоналів галузі

Фармацевтична галузь/ Pharmaceutical Industry review, 2021, №6 (89) листопад

5 хвилин із … Михайлом Ренським, директором департаменту розвитку Групи фармацевтичних компаній «Лекхім»

Галина Зерова (Г.З.): Цього року Ваша компанія отримала прекваліфікацію ВООЗ для препарату Протіонамід, тож ми вітаємо Вас із цим досягненням! Розкажіть, будь ласка, які переваги дає Вашому підприємству проходження прекваліфікації ВООЗ та чому Ви зважились на цей крок?

Михайло Ренський (М.Р.): Почну з екскурсу в історію. З 2001 р. ВООЗ запровадила процедуру прекваліфікації лікарських засобів для системних закупівель відповідними організаціями, які входять в ООН – ЮНІСЕФ, ЮНІТЕЙД, Stop TB та ін. На сьогодні у ВООЗ створено цілу систему з оцінки досьє та ефективності лікарських засобів (ЛЗ), які подаються на прекваліфікацію, систему інспектування відповідних виробничих дільниць, на яких ці ЛЗ виготовляються, а також систему інспектування відповідних клінічних баз, де вони проходять підтвердження ефективності. Періодично ВООЗ публікує запрошення, в якому зазначає ЛЗ (INN), їхні дози та лікарські форми, які необхідні для лікування соціально небезпечних хвороб в малозабезпечених країнах, куди ці ліки будуть постачати відповідні міжнародні закупівельні організації. Також свого часу Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) України передало тендерну закупівлю препаратів для певних нозологій (туберкульоз, СНІД та ін.) вищезгаданим організаціям.

У 2017 р. ми вибрали групу протитуберкульозних ЛЗ другої лінії, оскільки ГФК «Лекхім» та, зокрема, ПрАТ «Технолог» мали досвід розробки, виробництва таких препаратів, а також їхньої реєстрації в Україні. З огляду на те, що українські вимоги щодо виробництва, якості, безпеки та ефективності ЛЗ для нас зрозумілі, було прийнято рішення пройти процедуру прекваліфікації відповідно до вимог ВООЗ як з метою набуття нового досвіду, так і з точки зору нових викликів для компанії. Також після визначення закупівельних обсягів вищеперерахованих організацій стосовно Протіонаміду на поточний період ми дійшли висновку, що ці обсяги мають для нас перспективу виходу на міжнародний ринок.

Г.З.: А чим принципово відрізняється процедура інспектування ВООЗ та місцевих регуляторів? Впевнена, що наші читачі будуть вдячні, якщо Ви опишете всі етапи. На що порадите звернути увагу компаніям, які тільки починають підготовку до отримання прекваліфікації від ВООЗ?

М.Р.: Виокремлю такі основні етапи – вибір постачальника активного фармацевтичного інгредієнта (АФІ), розробка ЛЗ відповідно до стандартів і вимог ВООЗ та проведення дослідження біоеквівалентності. Всі ці етапи супроводжувались проведенням відповідних інспекцій. Але про це згодом.

Отже, спершу ми вивчили вимоги, які ВООЗ висуває до певних процедур, виробничих процесів, валідаційних та аналітичних звітів і тестів. Зазначу, що ці вимоги є досить суворими. Ми оцінили наші наявні можливості та необхідність модернізації виробництва. Врахували, що стабільність ЛЗ має відповідати кліматичній зоні IVb (температура – 30 °C, вологість – 75%) для можливості поставки ЛЗ в різні регіони світу. Україна розташована в кліматичній зоні II, відповідно вимогами до умов зберігання ЛЗ є температура 25 °C і вологість 60%, тож нам довелося додати діапазон 30 °C – 75% та вивчити стабільність ЛЗ за цих показників. Для цього наше підприємство укомплектоване 15 сучасними кліматичними камерами німецького виробництва, які забезпечують вивчення стабільності в різних кліматичних зонах. Також було проведено модернізацію певних етапів виробництва, оснащено їх сучасними системами фармконтролю та зберігання даних. Зазначмо, що з метою підготовки досьє на ЛЗ для прекваліфікації ПрАТ «Технолог» виготовив три нові валідаційні серії ЛЗ, одна з яких була біоcерія, використавши АФІ прекваліфікованого ВООЗ виробника.

Г.З.: Скажіть, будь ласка, ці кліматичні камери можуть використовувати всі компанії ГФК «Лекхім» чи вони доступні тільки для ПрАТ «Технолог»?

М.Р.: Оскільки ми постачаємо продукцію більш ніж у 20 країн світу (країни СНД, Азії, Близького Сходу та ЄС), кліматичними камерами в достатній кількості укомплектоване не тільки ПрАТ «Технолог», а й наше підприємство ПрАТ «Лекхім­Харків». На сьогодні ці камери використовуються на 80 – 90% своїх потужностей на обох підприємствах, оскільки тривають поточні розробки та дослідження умов зберігання для різних кліматичних зон тощо.

Г.З.: Дякую за уточнення, але повернімося до нашої теми щодо прекваліфікації та етапів, через які пройшло Ваше виробництво.

М.Р.: Згоден. Отже, після виготовлення валідаційної серії було скомпоновано досьє і відповідно до процедури в жовтні 2018 р. ми подали відповідні документи – заявку на прекваліфікацію і після отримання листа від ВООЗ, що досьє може бути розглянуто, подали і його. Ще до подачі досьє наша команда відвідувала технічні зустрічі в Копенгагені (Данія), де отримувала консультації від експертів та інспекторів ВООЗ з прекваліфікації щодо основних етапів та вимог, на які потрібно звернути увагу.

Оскільки діюча речовина у складі Протіонаміду має низьку розчинність, для підтвердження ефективності препарату необхідно було провести дослідження біоеквівалентності. Після розробки Протіонаміду згідно зі стандартами ВООЗ і вивчення стабільності за певних кліматичних умов тощо ми почали роботи з підтвердження його біоеквівалентності рекомендованому ВООЗ референтному препарату. На цьому етапі залучили відповідну контрактну організацію (CRO), яка теж мала великий міжнародний досвід у сфері дослідження біоеквівалентності. Перевагами обраного CRO були наявні сертифікації/перевірки US FDA, ВООЗ та регуляторних органів європейських країн.

Світлана Гавриленко (С.Г.): Поясніть, будь ласка, чому було прийнято рішення про передачу контрактній дослідницькій компанії підтвердження біоеквівалентності? Які роботи Ви їм довірили та, найголовніше, які вимоги до них висували?

М.Р.: На жаль, в Україні мало компаній з таким великим міжнародним досвідом, що надають послуги повного циклу CRO, включаючи клінічну та аналітичну частини, особливо в аспекті проведення дослідження біоеквівалентності. Тому було прийнято рішення залучити до цих робіт компанію, що має досвід у цій сфері та сертифікацію відповідних регуляторних органів. Також важливим було і питання вартості. Виходячи з цього, з переліку прекваліфікованих компаній ВООЗ ми обрали індійську компанію Accutest Research Laboratories Pvt., яка є другою в Індії за потужностями з проведення клінічних досліджень та вивчення біоеквівалентності. Після первинних перемовин наша команда вилетіла до Мумбая для проведення повноцінного аудиту. Ознайомившись з клінічними та аналітичними потужностями компанії, ми впевнились у високій кваліфікації її спеціалістів, гарному оснащенні та побачили сучасний підхід. Accutest Research Laboratories Pvt. запропонувала досить конкурентну ціну на проведення всіх цих досліджень. Скажу відверто: завдяки досвіду наших партнерів з Індії ми не отримали жодного зауваження з боку ВООЗ щодо дослідження біоеквівалентності.

С.Г.: А як загалом Ви ставитесь до контрактної розробки препаратів? Чи припускаєте, що в майбутньому, наприклад, в перспективі 5 років, також скористаєтесь такими послугами?

М.Р.: Ми не тільки розглядаємо таку можливість, а й використовуємо її. Зазначу, що практично всі препарати ГФК «Лекхім» розроблені нашими спеціалістами. У нас свої гарні потужності, і кожне підприємство ГФК «Лекхім» має відділи R&D. Але при розробці нових лікарських форм, коли йдеться про заощадження часу і прискорення робіт, ми контактуємо з відповідними R&D­компаніями, які цим займаються. Сьогодні їх досить багато як у Китаї, так і в Європі, тож проблем з вибором немає.

С.Г.: Отже, ми зупинилися на питанні підтвердження біоеквівалентності. Що далі? Очікування інспекторів від ВООЗ на виробництві?

М.Р.: В нашій компанії і в контрактній клінічній організації, яка співпрацює з нами, відбулись інспекції на відповідність вимогам: у нас – GMP, у них – GCP. Інспекцію провели на виробництві в Умані на ПрАТ «Технолог» у грудні 2018 р., і на той час це була одна із небагатьох інспекцій з боку ВООЗ українського виробника. Для нас це був дуже важливий досвід, тому що кваліфікація інспекторів була надзвичайно високою. Визнаю, що зауваження в процесі інспекції були. Але нам все конструктивно пояснили, а також надали рекомендації, відповідно до яких ми провели всі роботи по САРА. Наша робота була прийнята, і вже 2019 р. ми отримали від ВООЗ офіційний звіт (WHOPIR), що підтвердив відповідність нашого виробництва вимогам WHO­GMP.

Продолжение интервью читайте в pdf-формате ниже.

X

error

Подобається наш журнал! Розкажи про нас

RSS
Follow by Email
LinkedIn
LinkedIn
Share
Для копіювання будь-ласка увійдіть в свій аккаунт