О.Г. Пономарьов, директор ДП «Укрвакцина» МОЗ України
В.В. Качанюк, начальник відділу контролю якості Державного підприємства «Укрвакцина» Міністерства охорони здоров’я України
М.А. Горобцов, фахівець зі зв’язків з громадськістю та засобами масової інформації Сектору зв’язків з громадськістю Державного підприємства «Укрвакцина» Міністерства охорони здоров’я України
Державне підприємство «Укрвакцина» Міністерства охорони здоров’я України в рамках проєкту USAID «Інновації для подолання епідемії ВІЛ» з метою відновлення доступу до лікарських засобів та медичних виробів, у тому числі рецептурних препаратів та номенклатури ліків, передбачених державною програмою «Доступні ліки» [1], успішно розпочало діяльність мобільного аптечного пункту (далі – МАП) для доставки ліків у віддалені громади Київської, Чернігівської та Житомирської областей. З огляду на те, що деякі з цих громад були тимчасово окуповані в перші місяці повномасштабного вторгнення, це унеможливило доступ їхніх жителів до медичних послуг та лікарських засобів. МАП здійснює доставку ліків до сіл та селищ, в яких відсутні стаціонарні аптечні заклади, а відстань до найближчого з них подекуди становить десятки кілометрів [2]. Це ускладнює доступ населення до необхідних ліків, особливо для осіб похилого віку та людей з інвалідністю.
МАП вирішує цю проблему, забезпечуючи доступ пацієнтів до медикаментів, не лише даючи можливість придбати лікарські засоби, а що чи не найголовніше, сприяє розвитку державної програми «Доступні ліки» [1], у межах якої громадяни мають можливість отримати безкоштовно або з мінімальною доплатою необхідні лікарські засоби, окрім наркотичних, психотропних препаратів та прекурсорів.
Початку функціонування МАП передувала кропітка робота різних фахівців підприємства. Для забезпечення належного зберігання та транспортування ліків було переобладнано транспортний засіб відповідно до ліцензійних вимог, що регламентують діяльність з роздрібної торгівлі лікарськими засобами. Передбачено окремі комірки для упорядкованого зберігання фармацевтичної продукції – лікарських засобів та медичних виробів. Для лікарських засобів, що відпускаються за рецептом, створено окремі місця зберігання. Температурний режим всередині МАП забезпечується за допомогою холодильно-опалювальної установки (ХОУ). Для препаратів, чутливих до дії підвищених температур, МАП оснащено холодильним обладнанням з температурними режимами від +2 до +8 °С та від +8 до +15 °С. Для моніторингу параметрів температури та відносної вологості встановлено портативні електронні прилади DLT-11 з OLED-дисплеєм, що архівують показники у внутрішню пам’ять приладів. По завершенні кожного маршруту фармацевт МАП передає дані на комп’ютер, перевіряє їх на відсутність відхилень та зберігає згідно з вимогами щодо цілісності даних.
В МАП здійснюється відпуск ліків як за паперовим, так і електронним рецептом. В МАП наявні: інтернет, що є необхідною умовою для проведення касових операцій, платіжний термінал та можливість зайти в систему ehealth для перевірки інформації за номером рецепта пацієнта. Найближчим часом планується встановлення терміналу Starlink для безперебійного доступу до мережі.
МАП спроєктований таким чином, щоб відвідувач зміг піднятись спеціально встановленими сходами всередину автомобіля, безпосередньо до прикасової зони – це робить процес вибору та придбання ліків комфортним, а консультації з фармацевтом – конфіденційними.
Маршрути розроблені для найбільш віддалених від міст населених пунктів з урахуванням часу доставки, якості дорожнього покриття автодоріг і часу обслуговування відвідувачів. Саме тому ще на етапі підготовки до виїзду фахівці підприємства проводять консультації з очільниками громад та сіл для вибору альтернативних маршрутів, отримання інформації про стан доріг, визначення зручності зупинки, часу приїзду тощо.
Наступним етапом обрані маршрути в обов’язковому порядку проходять верифікацію в Державній службі України з лікарських засобів та контролю за наркотиками та в органах місцевого самоврядування, як це передбачено Ліцензійними умовами провадження діяльності з роздрібної торгівлі лікарськими засобами.
Перший МАП ДП «Укрвакцина» МОЗ України, а саме нашої аптечної мережі «ТУТ», виїхав за маршрутом у віддалені села Баришівської громади Київської області, а наразі готується виїзд до Тетіївської громади. Згодом ще три МАП розпочнуть роботу в Чернігівській та Житомирській областях. Загалом ми плануємо охопити понад 130 сіл та селищ у 8 громадах трьох областей. Розглядаємо також можливість розпочати реалізацію роботи МАП в Полтавській області.
МАП буде приїздити до кожного населеного пункту один-два рази на місяць із зупинкою на 1,5 – 2 год. Протягом тижня МАП відвідуватиме від 10 до 16 сіл. Такий графік було побудовано з урахуванням чисельності населення та розташування сіл.
Оцінку ефективності пілотного проєкту в Київській, Житомирській та Чернігівській областях буде проведено після завершення першого етапу, який триватиме 6 міс. За її результатами будуть визначені шляхи поліпшення надання послуг доставки ліків мешканцям сільської місцевості та розвитку державної програми «Доступні ліки».
Керівництво ДП «Укрвакцина» МОЗ України спільно з очільникам громад розробили механізм повідомлень про прибуття МАП до населених пунктів за допомогою публікації оголошень, розміщених в громадських місцях, у локальних Viber-групах, на Facebook-сторінках та у власних Телеграм-каналах. Для інформування населення можна скористатись Телеграм-каналом Мобільної аптеки «ТУТ» (https://t.me/TUT_apteka) та Viber-каналом (https://invite.viber.com/?g2=AQBmxYCU8U9gm1LfEl4Se3yLgsBADvAD3cenrBFfKWsf2VWu3ofQDKB8TR0JwlDs), де розміщена вся актуальна інформація про маршрути МАП.
Список використаної літератури
- https://kyivcity.gov.ua/likarni_ta_medytsyna/liky/uriadova_prohrama_dostupni_liky/
- Постанова КМ України від 30 листопада 2016 р. № 929 «Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів)».