Голова Наглядової ради Polpharma Group Єжи Старак розповідає про дорожню карту компанії в Казахстані та майбутній експорт до ЄС.
Завдяки 12-річним комплексним інвестиціям у місцеву фармацевтичну промисловість Polpharma Group перетворила Казахстан на промисловий центр Центральної Азії, зробивши виробничий завод SANTO в Шимкенті відомим.
Напередодні Астанинського міжнародного форуму (AIF) QazMonitor поспілкувався з головою наглядової ради Polpharma Group Єжи Стараком, щоб поговорити про плани компанії, розміщення виробництва в Казахстані та про те, як SANTO стане першим заводом в СНД розпочати експорт фармацевтичної продукції до Європейського Союзу.
Більше десяти років Polpharma Group комплексно інвестує у фармацевтичну галузь Казахстану. Про яку суму коштів йде мова? Які досягнення?
З 2011 року Polpharma інвестувала в SANTO близько $108 млн, а до 2026 року ця цифра досягне $130 млн. Локалізоване виробництво фармацевтичних препаратів у Шимкенті означає значний внесок у ВВП країни, і, звичайно, наша компанія є великий платник податків у фармацевтичній галузі. Справедливо сказати, що Казахстан став фармацевтичним промисловим центром Центральної Азії.
Щорічно завод SANTO в Шимкенті може виробляти 1,2 млрд таблеток, 300 млн ампул і флаконів, не кажучи вже про антибіотики і сиропи. За виробничими потужностями ми вже стали лідерами в регіоні, експортуємо в країни ближнього зарубіжжя.
Також хочу підкреслити, що інвестиції в людський капітал мають велике значення для нашої компанії. Коли ми починали працювати в Шимкенті, там працювало 25 співробітників Polpharma, які навчали місцевих казахстанських фахівців сучасним технологіям виробництва та дотриманню найкращих галузевих стандартів. Сьогодні в Казахстані Polpharma Group працює понад 1300 високоталановитих людей.
Чи не могли б ви розповісти про свою останню зустріч із президентом Токаєвим?
Ми обговорили можливості SANTO як члена Polpharma Group для подальшого нарощування потенціалу вітчизняної фармацевтичної галузі та активізації цифрової трансформації. Президент Токаєв особливо підкреслив, що локалізація виробництва має вирішальне значення для національної безпеки наркотиків і що виробництво має бути повністю локалізоване.
Існує багато ідей так званої «фейкової локалізації» – коли якась компанія просто фасує готовий продукт і відправляє його в аптеки. Це, звичайно, зовсім не локалізація.
З іншого боку, Polpharma Group створюватиме продукцію з нуля у повній відповідності до казахстанських сертифікатів виробництва та реалізовуватиме всі етапи виробництва на місці.
Які заходи можна вжити для скорішого досягнення цієї мети?
Запровадження прискорених процедур регулювання відповідності формальним вимогам може прискорити процес.
Ще одним дієвим способом підтримки вітчизняної фармацевтичної галузі було б створення Комітету вітчизняної фармацевтичної промисловості – міжміністерського органу, який би координував свою роботу з МОЗ, Мінпромрозвитку та Мінфіном. Цей комітет забезпечить ефективну роботу над найбільш прагматичними рішеннями для підтримки швидкого розвитку галузі.
Які переваги принесе нашій країні локалізація фармацевтичної галузі?
Наявність власної, стабільної та добре функціонуючої фармацевтичної промисловості є безцінним надбанням для будь-якої країни. Це не тільки забезпечує самодостатнє постачання ліків у будь-якій ситуації без збоїв, але й значно покращує торговий баланс, сприяє наповненню державного бюджету та стимулює економіку в цілому.
Пандемія показала важливість фармацевтичної безпеки ліків – оскільки країни закрили кордони, багато з них припинили експорт ліків, зосередившись радше на задоволенні попиту на місцевому ринку. Ніхто насправді не знає, чи може статися наступна пандемія, але фармацевтична безпека така ж важлива, як продовольча чи енергетична.
Зважаючи на економічні переваги, локалізація виробництва робить великий внесок у зростання ВВП. Наприклад, локалізована фармацевтична промисловість у Польщі, включно з експортною продукцією, сильно впливає на торговельний баланс. Майже 1,4% ВВП Польщі припадає на податки, що надходять від промисловості.
Якщо говорити про експорт, то компанія планує подати заявку на отримання сертифіката GMP (Good Manufacturing Practice) Європейського Союзу. Чи дозволить цей документ експортувати в країни ЄС фармацевтичну продукцію, вироблену в Казахстані?
Європейський сертифікат GMP дозволить нам експортувати до ЄС, і його вимоги дуже суворі щодо контролю якості та науково-дослідних робіт, особливо коли це стосується створення стерильних продуктів. Є близько 1500 процедур у ЄС GMP.
Цей сертифікат відкриває ще більше можливостей. В принципі, коли у вас є європейський GMP, вам не потрібно отримувати додаткові сертифікати, скажімо, для країн Перської затоки, оскільки ці країни визнають документ.
Коли ви очікуєте отримати сертифікат ЄС GMP?
Зараз SANTO проходить повну модернізацію своєї лабораторії забезпечення якості, а також будується нова науково-дослідна лабораторія – 4000 квадратних метрів передового обладнання. Ці високотехнологічні ресурси дають нам впевненість у відповідності SANTO європейським стандартам.
Інспекція на місці вже була запрошена, і ми очікуємо отримати сертифікат у 2024 році, що зробить SANTO першим фармацевтичним заводом у Центральній Азії, який матиме європейський сертифікат GMP.
У 2013 році компанія запустила академічну програму. Чи не могли б ви розповісти про це?
Наша академічна програма передбачає підготовку викладачів університету, і щороку 300 студентів отримують користь від вивчення технічної сторони фармацевтичної промисловості, а не лише медичного аспекту. Ми тісно співпрацюємо з Південно-Казахстанською медичною академією (SKMA), медичним університетом Астани, медичною школою Назарбаєвського університету та Казахським національним медичним університетом імені Асфендіярова.
Наша компанія також працює з технічними коледжами, так як у нас в Казахстані дефіцит технічних кадрів. Це чудова нагода для них побачити, як працює обладнання разом із програмним забезпеченням, яке керує цими машинами.
Які довгострокові майбутні цілі Polpharma Group ставить перед собою в Центральній Азії?
Маючи 840 препаратів у портфоліо всієї групи Polpharma, ми сподіваємося, що зможемо здійснити технічну передачу ліків на виробничий майданчик SANTO в Шимкенті та виробляти більш ефективні, безпечні та якісні ліки для Казахстану та Центральної Азії, забезпечуючи тим самим національну безпеку області та забезпечення хворих сучасними засобами від різних захворювань.
За кілька років ми можемо подвоїти свою присутність і подвоїти наш внесок у національну економіку.