Объективный информационный канал
для профессионалов отрасли

Фармацевтическая отрасль/ Pharmaceutical Industry review, 2023, №1 (94) февраль

Экологические упаковочные материалы открывают новые возможности

Перед тим як розкрити тему сучасних утримувачів для вакцин з картону, розкажу вам невелику історію зі свого життя. Вперше з поняттям «картонні утримувачі для вакцин та ампул» я зіткнулася років 12 тому. Мій батько, який тоді працював у поліграфії та займався виготовленням картонної упаковки більш як 18 років, узявся вирішити проблему свого друга. Компанія, де на той час працював його друг, виготовляла лікарські засоби та вакцини, і перед ними постало завдання зменшити вартість пакування без погіршення його якості. Тоді до батька і прийшла ідея виготовити утримувачі з картону.

Звісно, цей задум і був утілений в життя. На той момент то була якась шалена та непопулярна ідея, приклади для її швидкої розробки взагалі були відсутні. Наша команда робила багато креслень та проводила безліч тестувань. Було зроблено надзвичайну кількість зразків, оскільки такий утримувач мав виконувати декілька важливих завдань одночасно. Перше – оберігати ампулу від випадіння і зробити все, аби сама ампула мала дуже легко і просто вийматися з картону без його розриву. Друге – для економії простору та можливості зменшення розміру упаковки в самому утримувачі потрібно було знайти місце для укладання величезної інструкції. І третім важливим завданням було створити такий утримувач, який би могли легко складати жінки, що працювали на фасовці, і при цьому не уповільнювати їхню роботу під час укладання ампул в утримувач. Отже, хоч завдання були не з легких, але після тижнів розробок і тестувань було схвалено декілька зразків для ампул компанії-замовника. Та історія на цьому не закінчилась – тепер такі утримувачі хотіли отримати й інші наші замовники картонної продукції.

Якось до нас звернулись представники фармацевтичної компанії з проханням розробити картонний утримувач для комплекту, який складався з однієї ампули та шприца для неї. Ця упаковка мала бути дуже легкою та тонкою, а внутрішня конструкція – монолітною. Робота з таким утримувачем здавалась дуже простою, але на практиці вийшло не так. Серед усіх інших розробок вона зайняла найбільшу кількість часу в наших конструкторів і, зокрема, у мого тата, але саме вона й досі є найулюбленішим продуктом нашої компанії. До речі, всі ці утримувачі ми виробляємо і зараз, але я точно можу сказати, що на таку зручну інновацію ще не перейшло й 30% усіх виробників вакцин нашої країни.

Близько 10 років тому ці картонні утримувачі були новинкою, а вже сьогодні стали такими популярними, що для їхнього виготовлення застосовують автоматизовані фасувальні машини. І недаремно виробники вакцин надають перевагу картону та відмовляються від пластику. На це є досить вагомі причини, про які ми і поговоримо далі. Але спочатку я хочу розвіяти сумніви щодо міцності картону, оскільки багато хто думає, що картон не може замінити пластик. Адже пластик такий міцний і надійний, його можна зламати, тільки доклавши великих зусиль. Як картон може конкурувати з ним? Та насправді це міф – певні види картону мають дуже високі показники міцності, особливо за умови правильного розташування на листі перед виготовленням. Також потрібно сказати, що для таких робіт використовують картон з високими показниками жорсткості та товщини. Якщо всі параметри підібрані типографією правильно, то вакцинам та ампулам не загрожує нічого, окрім цунамі.

Екологія

Найперше, про що треба говорити, торкаючись теми картонних утримувачів, – це екологія. Такі утримувачі безпечні, екологічні та прості у використанні. Як відомо, картон є найбільш екологічним матеріалом для виготовлення упаковки і має найнижчий рівень негативного впливу на екологію планети. Під час його виробництва показники виділення вуглекислого газу та споживання викопного палива є меншими на 60% порівняно з такими ж, при виготовленні інших пакувальних матеріалів. Найбільший вплив на навколишнє середовище справляють такі чинники, як маса упаковки та тип матеріалу, з якого її виготовлено. Саме тому багато компаній відмовляються від застосування пластику в своїй упаковці та переходять на картон. Особлива увага до навколишнього середовища підкреслюється відсутністю матеріалів з високим впливом на екологію не тільки в готовому виробі, а також у процесі виробництва. Відзначу, що картонні утримувачі легко утилізувати.

Деякі вакцини потрібно транспортувати та зберігати в холодильнику за умови дотримання спеціальних температурних режимів. Це також не є проблемою для картону, враховуючи, що сучасні види картону можна оздоблювати спеціальним екологічним матеріалом, який захищає його від намокання. Важливо також, що спеціальні види картону можуть витримувати температуру до -80 °C.

Економія

Завдяки своїм компактним розмірам картонні утримувачі мають економічні переваги щодо зберігання та транспортування. Під час транспортування пластикові утримувачі зазвичай займають велику площу в ящику, а також залишають багато місця для «повітря». Це не є економічно вигідним ані для покупця, ані для продавця. При цьому картонні утримувачі завжди пласкі, тому їх досить щільно можна укладати в ящик.

Окрім економії місця під час транспортування та зберігання, вони заощаджують і гроші покупця, оскільки сам матеріал, з якого виробляють утримувач – картон, є дешевшим в закупці, ніж гранули для пластику, а процес виготовлення – дуже простим і швидким. Типографії не потрібно щось друкувати або довго обробляти такий виріб, достатньо тільки обробити картон на висікальному автоматі та за необхідності провести крізь склеювання.

Варто зауважити, що фармацевтична компанія також економить і на транспортуванні свого готового виробу завдяки зменшенню його загальної маси. Це досягається завдяки тому, що картон має в декілька разів меншу масу за пластик.

Також замовник картонного утримувача може знайти для себе ще одну перевагу, якщо буде замовляти картонну упаковку, утримувач з картону та інструкцію комплектом в одній типографії. Таким чином, виробник замовлення буде привозити на склад компанії весь комплект одразу, що спрощує роботу виробництва. Погодьтеся, майже в кожного виникала ситуація, коли вакцини вже готові для фасування, але треба чекати, тому що на складі відсутній якийсь важливий компонент для пакування.

Зручність

Картонні утримувачі можна розробляти для кожного виду ампул та вакцин. Вони можуть бути простими або більш складними, на одну чи декілька десятків штук ампул, з порожнім місцем для укладання всередину інструкції або закритими повністю з усіх боків, склеєними або такими, що закриваються за допомогою спеціальних маленьких клапанів, такими, що вкладаються в упаковку, або такими, що самі є упаковкою. Варіантів безліч. Вони можуть бути виготовлені за індивідуальним замовленням відповідно до розміру та форми флаконів і ампул або згідно з процесом упаковки та специфікації лінії для фасування. І всі утримувачі розробляють так, щоб з ними було зручно працювати. Важливо сказати про те, що картонні утримувачі самі по собі захищають ампули та фіксують їх в одному положенні, завдяки чому не дають їм випасти та зламатися, навіть якщо упаковка або утримувач розташовані в перевернутому положенні. Вони проходять тести, апробації і тільки після цього потрапляють до типографії. І, до речі, вартість підготовки матеріалів для виготовлення будь-якого виду утримувача невелика і становить тільки вартість висічного ножа.

Цікаво те, що такі технології та ноу-хау, які світ почав висвітлювати не так давно, вже працювали в Україні і наші спеціалісти використовували їх як щось звичне. Зараз картонні утримувачі не є чимось дуже новим в Європі, але багато компаній відправляють свої зразки на конкурси та переконують фахівців у важливості якнайскорішого переходу на використання картону. Звичайно, кожен сам робить вибір щодо матеріалів та систем для свого продукту. Але технології розвиваються і пропонують нам обирати екологічне, сучасне, більш економічне та зручне рішення і таке, що для нашої країни не є чимось новим, але точно прогресивним.

X

error

Подобається наш журнал! Розкажи про нас

RSS
Follow by Email
LinkedIn
LinkedIn
Share
Для копіювання будь-ласка увійдіть в свій аккаунт