Objective informational resource
for industry professionals

Pharmaceutical Industry review/Фармацевтична галузь, 2024, № 4 (103) December

Порівняння підходів до організації виробництва твердих лікарських форм з групою токсичності субстанції OEB 4 та 5–6

Анна Сергієнко, serhiienko@engenium.pro
інженер-технолог ENGENIUM GROUP

Частиною вихідних даних для початку проєктування є технічне завдання, в якому має бути зазначено інформацію про номенклатуру лікарських засобів. Щоб розпочати проєктні роботи, спершу слід проаналізувати надану номенклатуру, визначити потенційну небезпеку та визначити групу токсичності активних фармацевтичних інгредієнтів (АФІ), що перебуватимуть в обігу на виробничій дільниці.

Для визначення класу токсичності АФІ потрібно керуватися показниками PDE/ADE (Permitted Daily Exposure/AcceptableDaily Exposure — Допустима добова експозиція, мг/добу) та OEL (Occupational Exposure Limit — Робоча гранично допустима концентрація, мкг/м3). У Європі виробники лікарських засобів використовують для практичної оцінки небезпеки або токсичності речовин класифікацію за категорією гігієни праці OHCs (Occupational Health Categories) OEB (Occupational Exposure Band). Відповідно до цієї класифікації АФІ можна віднести до шести класів токсичності — від низько- до сильно-діючих високотоксичних речовин.
Якщо за результатом токсикологічної оцінки на виробничій дільниці будуть перебувати АФІ, які належать до ОЕВ 4 або OEB 5–6 відповідно, необхідно вжити певних технічних та організаційних заходів з метою захисту персоналу від небезпечного впливу токсичних АФІ на їхнє здоров’я, а також попередження перехресної контамінації, які ґрунтуються на основі аналізу ризиків. Для нас як проєктної компанії на початковому етапі проєктування важливо продумати та впровадити низку технічних заходів і підібрати відповідне обладнання.
Відмінності у підходах до організації виробництва твердих лікарських форм полягають у тому, який підхід обрано до роботи виробничої дільниці, а саме — чи дільниця працює за принципом виділеного, багатофункціонального або багатоцільового виробництва. Найпоширенішим є багатоцільове виробництво, коли на виробничій дільниці одночасно виготовляються декілька продуктів, що містять у своєму складі різні найменування АФІ. Отже, знаючи групи токсичності субстанцій, вид процесу та тип виробництва, можна встановити рівні його захисту згідно з рекомендаціями ISPE.
У випадку багатоцільового виробництва, де виконуються відкриті технологічні операції, а клас токсичності ОЕВ не перевищує 4, ми рекомендуємо передбачати окремі шлюзи для персоналу і матеріалів. Відповідно PAL/MAL-шлюзи будуть виконувати функцію бар’єра для попередження потрапляння залишків АФІ на поверхні матеріалів у коридор. Також необхідно застосовувати підвищен

ий тиск у «чистому»коридорі по відношенню до шлюзу та операційного приміщення. Також слід врахувати організаційні заходи щодо передачі матеріалів в/з операційного приміщення та можливість додаткового переодягання персоналу для роботи в приміщенні, де відбуваються відкриті процеси.
У випадку роботи з АФІ 5–6-ї групи ОЕВ в приміщеннях, де здійснюються відкриті процеси, доцільно створити однонаправлені PAL/MAL-шлюзи. Для персоналу на виході варто передбачити обдув повітрям або аерозольний душ для зволоження технологічного одягу, попереджаючи тим самим механічний переніс залишків АФІ в коридор та інші приміщення. Також потрібно мати комплект спеціального технологічного одягу для захисту персоналу під час роботи з АФІ високого класу токсичності. Щодо матеріалів, то їхня передача також має відбуватися через однонаправлені шлюзи з використанням лайнерів на виході матеріалів з операційних приміщень. Для роботи з АФІ як 4-ї, так і 5–6 групи ОЕВ як організаційні заходи слід передбачити внутрішні та зовнішні візки для використання або виключно в операційному приміщенні, або в «чистому» коридорі та інших приміщеннях дільниці, де не здійснюються відкриті процеси. Особливої уваги потребують такі загальні операції, як організація процесу миття обладнання, відбір проб і підготовка технологічного одягу, а тому важливо врахувати відповідний перепад тиску та наявність PAL/MAL-шлюзів відповідно до класу токсичності субстанції, а також розділити «чисті» та «брудні» потоки тощо.

Технічні рішення будуть відрізнятись, якщо процес здійснюється в закритому стані та передбачені заходи стримування (containment), що залежать від типу підібраного обладнання.
Враховуюче вищезазначене, ми рекомендуємо перед початком розробки проєктно-планувальних рішень провести оцінку ризиків і визначити номенклатуру лікарських засобів та групу токсичності АФІ, адже технічні рішення та організаційні заходи залежать від відомостей про токсичність субстанцій та виду виробництва і типу процесу. Під час проєктування слід приділити увагу вибору технологічного обладнання, оскільки цей аспект впливає як на технічні рішення щодо типу процесу, так і на організаційні заходи.
Для детальнішого опрацювання технічних і організаційних заходів, а також їхього подальшого впровадження у проєкт і внутрішні процедури відділу забезпечення якості вашого підприємства важливо проаналізувати ризики для здоров’я та попередження перехресної контамінації вже на стадії розробки проєкту та створення робочої документації. Команда наших фахівців готова надати професійні консультаційні послуги з проведення такого аналізу, що допоможе забезпечити високий рівень якості та безпеки на вашому підприємстві.
Ми пропонуємо експертну підтримку на всіх етапах проєкту — від аналізу ризиків до розробки ефективних рішень і їхнього впровадження у виробництво. Завдяки нашим знанням і досвіду ви отримаєте комплексні рекомендації, які допоможуть мінімізувати ризики та підвищити ефективність роботи відділу забезпечення якості, зберігаючи високі стандарти виробничих процесів і захисту продукції від перехресної контамінації.

X

error

Подобається наш журнал! Розкажи про нас

RSS
Follow by Email
LinkedIn
LinkedIn
Share
Для копіювання будь-ласка увійдіть в свій аккаунт