Aforum та PharmEducation.PRO, за підтримки видання “Фармацевтична галузь”, зібрали у First Conference Hall лідерів фармацевтичного бізнесу, представників влади та топових експертів для вирішення проблематичних аспектів експорту фармацевтичної продукції.
На порядку денному були підняті питання:
- розробки експортної стратегії для фармкомпаній;
- визнання українських сертифікатів GMP в ЄС;
- експортні акценти на практиці: успіхи та факапи;
- можливості виходу на міжнародні ринки від закордонних партнерів.
На заході, у ролі спікерів, були присутні: заступниця Міністра охорони здоров'я України з питань європейської інтеграції Марина Слободніченко, заступник Міністра економіки України Тарас Качка, Голова Комітету з питань охорони здоров'я та фармації Торгово-промислової палати України Владислав Страшний, Голова ради Асоціації українського бізнесу у Польщі та керуючий партнер Eucon Legal Group Ярослав Романчук, Strategy & business development director Отіфарм Ресьорч Олександр Торгун, Президент Асоціації "Оператори ринку медичних виробів" AMOMD® Павло Харчик, Директор Start Global. Запрошений викладач Kyiv-Mohyla Business School [kmbs] та UCU Business School Дмитро Швець, CEO Advanter Group Андрій Длігач та інші. Загалом на Конференції виступило більше 20 доповідачів.
За словами Марини Слободніченко, МОЗ продовжує діалог з Єврокомісією за кількома напрямами:
- визнання українських GMP-сертифікатів у ЄС;
- включення України до централізованих європейських процедур з реєстрації лікарських засобів ще до моменту вступу в ЄС;
- підключення до загальноєвропейської системи верифікації медпрепаратів (впровадження системи 2D-кодування та маркування).
Було розпочато процедуру «бенчмаркінгу» — самооцінювання національної регуляторної системи до вимог EMA. Таку ж оцінку МОЗ проводить спільно з ВООЗ.
“У розрізі законодавчого регулювання — Україна відповідає європейським вимогам, проте процедурно — ще є над чим працювати. Першочергово мова йде про створення єдиного регуляторного органу у сфері обігу лікарських засобів та медвиробів. Ми вже розпочали роботу над його створенням і плануємо, що новий орган запрацює у 2025 році.”, - говорить Марина Слободніченко.
Також, Тарас Качка повідомив про розширення угоди АСАА на фармацевтичний сектор — Єврокомісія політично готова розпочинати діалог про можливі формати взаємовизнання фармацевтичної продукції. Реалізація має стартувати з оновлення додатка ІІІ угоди про асоціацію з ЄС. І це в планах Мінекономіки на цей рік
В результаті співпраці та обговорення було виявлено важливі больові точки експорту та розпочато процес їх вирішення з боку державних органів. Фармацевтичний сектор був почутий у своїх проблемних питаннях та даний діалог привів до початку довгострокового конекту між представниками влади та підприємствами.
Зі свого боку, представники фарміндустрії закликали своїх колег також посилювати свої зусилля у готовності до повноцінного виходу на ринок ЄС, зокрема збільшувати інвестиції у розвиток і технології та доєднуватися до європейських і міжнародних бізнес-спільнот.